Estónsko je veľmi vyspelý štát v Pobaltí, člen EÚ a cieľ našej stáže pre študentov aj učiteľov.
Našim partnerom v projekte Erasmus + je Pärnumaa Kutsehariduskeskus (Vocational Education Centre ) v Pärnu na juhu Estónska na pobreží Rižského zálivu. Centrum odborného vzdelávania navštevuje 2,5 tis. žiakov a dospelých študentov, ktorí sa učia tzv. modulovým systémom. Škola poskytuje všetky možné odbory od remesiel – murár, stolár, zámočník, naterač, automechanik, cez služby – kuchár, kaderník, masér, ošetrovateľ a iné. V škole si zvyšujú alebo podľa potreby doplňujú vzdelanie dospelí a platia si za to.Do školy chodia po obede po vlastnej práci. Škola vznikla zlúčením mnohých malých odborných škôl a s podporou ministerstva a európskych fondov bola zmodernizovaná, boli dostavané nové budovy a dielne. Škola je moderná, dizajnom podobná ako fínske stredné školy, má vlastný internát, školské lesy, autobus a mikrobusy a krásnu aulu. Strojné vybavenie a učebné pomôcky majú moderné a čo najviac spoločné s bežnou praxou. Takýchto škôl je v Estónsku iba 5, ale postačujú pre celý štát a pracovný trh.
Moduly sú hlavne pre odborné predmety, ktoré sa spájajú podľa problematiky. V škole prebieha aj výuka všeobecných predmetov. Modulové vyučovanie je vo veľkých niekoľko týždňových blokoch so zameraním na určitú odbornú problematiku, napr. obsluha CNC zahŕňa výuku programovania stroja, nácviku obsluhy CNC, výroby dielcov a výstupnej samostatnej práce, všetko plynule za sebou a so získaním kreditov alebo osvedčenia. Zamestnávatelia vyžadujú doklad o odbornom vzdelaní a úzko spolupracujú so školou. Podobný systém funguje vo Fínsku a šikovní Estónci nemajú problém s dokladom o odbornom vzdelaní získať prácu v blízkom Fínsku. Jazyky obidvoch krajín sú veľmi podobné.
Naši učitelia Čekovská, Lengvarský, Orinin a Zekucia boli celý týždeň na tzv. jobshadowing.Sledovali sme vyučovanie, prax, debatovali s učiteľmi, porovnávali sme školské systémy, radosti a starosti pri učení a vyučovaní a často tíško závideli. Súčasťou stáže boli zaujímavé exkurzie do malej súkromnej firmy, kde sa vyrábajú a stavajú zrubové domy a vo veľkej firme, kde vyrábajú sendvičové drevené domy na európsky trh. Tradícia bývania v drevených domoch je silná a býva sa v opravených starých ale aj nových drevených domoch. Ďalšia zaujímavá exkurzia bola do firmy Oshino, ktorá vyrába elektronické súčiastky pre osobné autá a elektornické systémy pre kontrolné čítačky napr. čipových kariet. Firma sice nebola veľká, ale má svôj vývoj a výzkum a najmodernejšie pracoviská na výrobu a montáž komponentov.
Pärnu je ´´ letné hlavné mesto Estónska ´´, pretože má krásne pieskové pláže, teplú morskú vodu a rozvinuté podmienky pre cestovný ruch. Celý rok fungujú mnohé hotely a kúpeľné domy. Mesto je veľké asi ako Spišská Nová Ves, ale má význam krajského mesta. Má svoje historické centrum, kostoly, parky, promenády, penzióny, nákupné strediská, veľký aquapark a tiež sídliská a k tomu tie pláže a more. Určite tam musí byť v lete krásne.
V rámci pobytu sme navštívili aj hlavné mesto Tallin. Tallin je historické aj moderné mesto, kde žije cca 400 000 obyvateľov, má spojenie trajektom za pár hodín s Helsinkami, moderné letisko skoro v meste a super autobusovú stanicu, z ktorej odchádzajú autobusy do celej Európy. V Talline nájdete všetky možné kostoly, hradby, staré hansovné domy ale aj moderné mrakodrapy, prístav s obrovskými tarjektami a sem tam nejaká pamiatka na nadvládu Sovietského zväzu. V Talline sme zažili naše prvé vianočné trhy toho roku a boli milé, predávali sa iba umelecko – remeselné a ručne vyrábané výrobky a čo to na zahryznutie a pitie.
Estónsko nás prekvapilo vysokou životnou úrovňou, poriadkom, elektronizáciou služieb na každom kroku, čistotou a jazykovou zdatnosťou svojich obyvateľou a pravou zimou.
Pre vás napísala a nafotila H. Čekovská
Fotografie si môžete prezrieť v galérii Erasmus+ Estónsko 2016.