Prinášame niekoľko postrehov zo semináru Interiéry 2017, na ktorom sa zúčastnili v novembri 2017 naši učitelia M. Daňko, D. Roth a P. Sova vďaka projektu Erasmus +. Seminár organizovala VOŠ a SPŠ Volyně. Cestou do južných Čiech účastníci navštívili vysokú školu UMPRUM v Prahe, kde študujú naši absolventi, pozreli si ateliéry a práce študentov a načerpali inšpiráciu do ďalšej práce.
Steve Jobs: "Mysli odlišne a potom ešte raz" iba úspešní ľudia nájdu odvahu myslieť a robiť veci ináč a dokážu vyniknúť.
Myslieť patrí k základným pilierom kreativity, bez ktorej sa žiadny designer alebo projektant neobíde.
1. Myslieť inak, za každú cenu?
Myslieť inak v oblasti návrhu nábytkového designu znamená pozrieť sa novými očami na existujúcu produkciu a v ideálnom prípade nájsť nové riešenie. Posunúť kvalitu a zvoliť dokonalý súlad medzi formou, materiálom a technológiou.
Nové výrobné technológie – vstrekovanie plastov do foriem, 3D tlač, nové lepidlá, nové povrchové úpravy skôr umožňujú rozmýšľať o nových možnostiach.
Myslieť ináč je výzva k uplatnení nových postupov navrhovania úžitkových predmetov, pričom rešpektujeme ideálnu syntézu medzi formou, materiálom a technológiou a to všetko šetrné k nášmu životnému prostrediu.
Pozor na to, aby sa hon za zmenou a novosťou "myslením inak za každú cenu" neminul s kvalitným koncovým výstupom, funkciou a účelom.
Upravené podľa článku, autor prof.akad.arch. Jan Fišer
2. Vizualizácia to nezachráni
3D vizualizácie si obvykle predstavujeme ako super dokonalé obrázky, ktoré vyzerajú skôr ako fotografie hotového interiéru, než ako počítačovo vytvorený obraz. Vytvoriť dokonalú vizualizáciu je časovo náročné. Vyžaduje to mať drahý špecializovaný počítačový software a väčšinou okrem práce designéra pracuje na vizualizácii odborne vyškolený grafik. Pretože je takáto vizualizácia časovo i finančne náročná, musí sa zákonite táto skutočnosť odraziť v cene hotového návrhu. Vizualizácia nie je to, čo designér predáva, je to iba prostriedok na komunikáciu a tá musí byť pravdivá.
3D software môže urýchliť modelovanie priestoru, použitie farieb a textúr, potom môže nastúpiť ceruzka na kreslenie liniek a kriviek objektov do 3D priestoru. Ide o rýchly prenos myšlienka – 3D modelovanie. Až keď máme na základe skíc veci premyslené opäť sa vrátime k 3D softwaru a veci domodelujeme.
Efekt a efektivita sa dá dosiahnuť tým, že zákazník nemusí mať super perfektnú vizualizáciu, ktorá je časovo a technicky náročná.
Inou cestou môže byť, že naše skice návrhu posunieme skúsenému grafikovi alebo sa naučíme používať jednoduchší 3D software.
Upravené podľa článku, autor Ing. Jan Opitz, Jana Pěkná
3. UPCYCLING
Upcycling je opätovné použitie a spracovanie materiálu alebo produktu po ich uplynutí doby životnosti do nového výrobku. Využívajú sa biologické aj technické cykly. Je to viac ako recycling.
4. FITNESS v kuchyni
Kuchyňa je priestor kde sa varí, kde prebieha rodinný a spoločenský život. Ak je kuchyňa správne usporiadaná je varenie pohodlné, jednoduché a časovo optimálne. Ale kuchyňa môže byť aj ako telocvičňa.
Bežec – ak je základný pracovný trojuholník – zásoby – mytie – varenie príliš veľký, potom za rok nabeháme v kuchyni aj niekoľko kilometrov. Preto ukladajme veci tam, kde ich najčastejšie používame.
Gymnasta – ak sú veci uložené dole na policiach za dvierkami, potom je to drep, predpažiť, postaviť, predkloniť. Na žinenke v telocvični možno fajn, ale čo ak má kuchár umelé kĺby? Riešení m sú zásuvky s plným výsuvom.
Vzpierač – medzi najťažšie predmety v kuchyni patria veľké hrnce a panvice a kopa tanierov, ak nechcete vzpierať ťažké veci do horných políc opäť sú tu zásuvky pre spodné skrinky.
Akrobat – vysoké horné skrinky majú síce dosť úložného priestoru, ale ako sa tam dostanete? Myslite na deti ako lezú po linke. Pád z výšky je najčastejší úraz v domácnosti.
5. Zlato v súčasnom interiéri
Zlato má jednu úžasnú optickú vlastnosť – odráža až 99,5% svetla, ktoré dopadne na jeho povrch. Za plného svetla je zlato krásne, za šera je magické, pretože ostatné predmety začínajú strácať presné obrysy, prestávame vnímať farby ale zlato stále odráža svetlo a v kontraste k ostatným materiálom žiari.
V súčasnosti zlato môžeme použiť pri optickom a svetelnom tvarovaní interiéru pomocou pozlacovaných plôch. Na pozlacovanie sa používajú rôzne druhy plátkového zlata a nové technológie pozlacovania.
Upravené podľa článku, autor MgA. Marek Teska
Viac zaujímavých informácií vám ponúka časopis Interiéry 04/2017 , v ktorom je súbor prednášok zo semináru. K dispozícii u P. Sovu.