• Medzinárodné rezbárske sympózium v Bystřici pod Hostýnem od 11.9. – 15.9.2017

       

      Na pozvanie našich priateľov zo Strednej priemyselnej školy nábytkárskej a obchodnej v Bystřici pod Hostýnem sme sa zúčastnili 5. ročníku Medzinárodného rezbárskeho sympózia, ktoré sa koná za účasti študentov, absolventov školy a profesionálnych rezbárov. Tohtoročná téma "V oblakoch" umožňovala prejaviť  kreativitu na širokom poli námetov. Na sympóziu sa zúčastnili naše študentky z odboru DTD z triedy IV.B, až na Mirku ostatné dievčatá Lenka, Radka a Julka si s radosťou zopakovali prácu pri rezbovaní reliéfu ako v minulých rokoch, keď sa zúčastnili stáže Erasmus +. Opäť sme mali k dispozícii pripravený materiál, množstvo dlát, rydiel a iné materiály na dokončovanie.

      Pracovalo sa za každého počasia vonku pod otvorenými stanmi, všetci sme boli na očiach verejnosti. Na takejto akcii je možnosť porovnať svoje výkony s ostatnými, naučiť sa nové veci, postupy, fintičky a obdivovať profíkov. Ostáva dosť času na rozhovory, stretávky po práci a spoločnú zábavu.

      Na zhotovenie  diela sme mali všetci 5 dní, začínali sme hrubým opracovaním a postupne sme šli až na detaily, vo štvrtok sme mali všetko pripravené na morenie a dofarbenie tak, aby sme v piatok po obede mohli vystúpiť na vernisáži vo všetkej paráde.

      Vernisáž prebiehala za účasti významných hostí, poslanci Českej národnej rady, Európskeho parlamentu, poslanci  Zlínského kraja, predstavitelia mesta a zástupcovia sponzorov. Hrala dychová kapela, najlepšie práce a ich autori boli ocenení zaujímavými cenami.

      Celé sympózium malo perfektné zázemie a hlavne atmosféru. Každé vytvorené dielo je originál s rukopisom svojho autora a celá akcia je moc fajn.

      Ďakujeme za skvelú akciu p. riaditeľke Ing. Olge Pastyříkové, Mgr. Anne Bláhové a Radkovi Pluháčkovi a všetkým, ktorí nám umožnili znovu zažiť radosť z tvorivej práce.

      Hana Čekovská, koordinátorka Erasmus +

      O tom, ako sa žiakom darilo, sa môžete presvedčiť vo fotogalérii Medzinárodné rezbárske sympózium v Bystřici pod Hostýnem od 11.9. – 15.9.2017.

     • Učitelia na stáži Erasmus + v Hradci Králove, Česká republika

       

      Prázdniny sa iba začínali, ale  naši učitelia stále nemali dosť a išli sa vzdelávať na stáž. Navštívili strednú školu v Hradci Královém (Stredná umelecká škola hudobných nástrojov a nábytku). Boli si vymeniť informácie  a poznatky o vyučovaní odborných praktických predmetov v umeleckých aj drevárskych odboroch, veľa času trávili s majstrami v dielňach, kde zisťovali ako sa učí v Českej republike, aké sú vybavené ich dielne, aké majú CNC – čko. Bavili sa aj o študentoch, podmienkach v školstve, čo ich trápi, alebo kto. Vymenili si dobré rady-  čo, ako, kedy, s kým a čím čo najlepšie učiť a naučiť. Za odmenu potom absolvovali kurzy sústruženia, tradičnej povrchovej úpravy( politúry, polychrómie, zlatenie) a P. Sova a M. Daňko si vyrobili elektrické gitary – plne funkčné.

      Program bol nabitý, ale stál za to.

      Máte sa na čo tešiť- študenti, keď vám naši majstri a učitelia ukážu, čo nového sa naučili.         

     • Lyžiarsky výcvik

       

      V dňoch od 20.2.- 24.2.2017 sme my, žiaci druhého ročníka, absolvovali lyžiarsky výcvik v Krompachoch v stredisku Plejsy, pod dohľadom našich vedúcich, zároveň učiteľov a zabávačov.

      Boli sme ubytovaní v hoteli, ktorý sa nachádzal hneď vedľa svahu. V ranných hodinách bol svah, čo sa týka snehu, perfektne vyratrakovaný, no v popoludňajších hodinách sa to nedalo povedať. Nebol zlý, ale ani najideálnejší. Terén bol vhodný pre lyžiarov aj nelyžiarov. Ak doľahla na nás únava, mohli sme načerpať nové sily pri šálke čaju v bufete, ktorý sa nachádzal priamo na svahu. Niektorí tam trávili viac času ako mali. Ubytovanie bolo skvelé, aj s telkou v izbe. Strava bola super, s možnosťou vegetariánskej stravy. Zamestnanci hotela boli príjemní, ústretoví a dalo sa s nimi aj pokecať. Čo sa zábavy týka, tak vo voľnom čase sme mohli využiť hotelové príslušenstvo ako biliard, bowling, stolný futbal atď. Vo večerných hodinách sme sa všetci stretávali v kongresovej miestnosti, kde prebiehal zábavný program od učiteľov a neskôr aj od žiakov. Na základe programu sme sa bližšie spoznali a nadobudli nové vzťahy. Ako na každom lyžiarskom, ani tento sa nezaobišiel bez úrazov, ale našťastie nebolo to nič vážne.

      Veríme, že každý zúčastnený si odniesol skvelé spomienky, super zážitky a poriadnu svalovicu. Kto nebol, môže ľutovať! Snáď vás o tom presvedčia fotky v galérii Lyžiarsky výcvik 2017.

     • Nadstavbové štúdium v  Strednej odbornej škole drevárskej, Filinského 7, Spišská Nová Ves

       

      6403 L PODNIKANIE V REMESLÁCH A SLUŽBÁCH – 2–ročné nadstavbové štúdium pre absolventov všetkých trojročných učebných odborov - maturitné vysvedčenie

       

      • štúdium trvá 2 roky v rozsahu 10 vyučovacích hodín týždenne, EXTERNOU – VEČERNOU FORMOU

       

      UPLATNENIE:

      • absolvent počas štúdia získa vedomosti o založení a vedení malého a stredného podniku a je schopný založiť a prevádzkovať vlastný súkromný podnik,
      • vie tvorivo využívať moderné marketingové techniky pri rešpektovaní podnikateľskej etiky,
      • je schopný viesť účtovnú evidenciu a vykonávať iné administratívne práce, využíva výpočtovú techniku v praxi.

       

       

      KRITÉRIA PRE PRIJATIE:

      • výučný list a vysvedčenie o záverečnej skúške

       

      ŠTÚDIUM JE BEZPLATNÉ

      bližšie informácie nájdete na našej webovej stránke www.sosdsnv.sk, na telefónnom čísle: 053/442 42 46, 0902 904 810 alebo priamo v škole.

      TEŠÍME SA NA VÁS v novom školskom roku !

     • Dotyk tvorivého pera

                 

       V mesiaci máj a jún je v našej škole nainštalovaná prehliadka literárnych prác žiakov. Je to „tvorivá paleta umeleckého slova“, ktorá odráža ich neobmedzené kreatívne schopnosti. Prehliadka pod názvom „Dotyk tvorivého pera“ umožňuje všetkým žiakom našej školy vyjadriť sa tvorivým perom, odhaliť svoj talent a siahnuť za hranice svojich bežných možností. Prezentácia prác žiakov je v slovenskom a anglickom jazyku, rozmanitosť tém a žánrov je neobmedzená, dĺžka prác neohraničená.

       

     • SOCIÁLNE ŠTIPENDIÁ v 2. polroku 2016/2017

       

      SOCIÁLNE ŠTIPENDIÁ

      2. polrok 2016/2017

       

      - v 2. polroku školského roka 2016/2017 predložia aktuálny doklad

         z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny LEN tí žiaci, ktorých  

         rodičia  poberajú pomoc v hmotnej núdzi

       

      - všetci žiaci, ktorí poberajú sociálne štipendiá predložia polročné  vysvedčenie resp. výpis známok

       

               na sekretariát riaditeľa školy  v termíne do 20. februára 2017

       

      Bližšie informácie poskytneme na sekretariáte riaditeľa školy, resp. na tel. č. 053/4424246.

       

     • iNOVEum

       

      Začni pracovať na svojom nápade a vyhraj štartovací kapitál

      iNOVEum je program podpory podnikania mladých ľudí zo stredných škôl v Spišskej Novej Vsi. Chceme inšpirovať študentov stredných škôl v Spišskej Novej Vsi k rozbehnutiu svojich vlastných biznis nápadov. Projekty konzultujeme a najlepším ponúkame vstupenku do inkubátora s možnosťou získať expertné konzultácie, mentorov a štartovací kapitál.

      Generálnym partnerom projektu je spoločnosť Embraco a odborným garantom Rozbehni sa! a Eastcubator.

      Prvý seminár zameraný na hľadanie biznis nápadu už máme úspešne za sebou, už 14.12. nás čaká Biznis fórum, teda príležitosť skonzultovať svoj nápad so skúsenými podnikateľmi a následne získať podporu na otestovanie svojho nápadu vo výške 250 €. V januári a februári budú ešte dva semináre a program vyvrcholí v marci finálnymi prezentáciami pre porotou.

      Pre najlepších a najšikovnejších čaká štartovací kapitál vo výške 15 000€ od Nadačného fondu Embraco a podpora od expertov a mentorov, ktorí ti pomôžu rozvíjať tvoj nápad aj po formálnom ukončení programu.

      Na prihlásenie svojho nápadu máš už len pár dní, urobiť tak môžeš do 10.12., kedy sa inkubátor zatvorí. Stačí len vyplniť prihlášku a odoslať ju na info@rozbehnisa.sk.

      Všetky dôležité informácie nájdeš na http://inoveum.sk/prihlas-napad.

      Tešíme sa na tvoj nápad a držíme palce.

     • Erasmus+ Estónsko 2016

       

      Estónsko je veľmi vyspelý štát v Pobaltí, člen EÚ a cieľ našej stáže pre študentov aj učiteľov.

      Našim partnerom v projekte Erasmus + je Pärnumaa Kutsehariduskeskus (Vocational Education Centre ) v Pärnu na juhu Estónska na pobreží Rižského zálivu. Centrum odborného vzdelávania navštevuje 2,5 tis. žiakov a dospelých študentov, ktorí sa učia tzv. modulovým systémom. Škola poskytuje všetky možné odbory od remesiel – murár, stolár, zámočník, naterač, automechanik, cez služby – kuchár, kaderník, masér, ošetrovateľ a iné. V škole si zvyšujú alebo podľa potreby doplňujú vzdelanie dospelí a platia si za to.Do školy chodia po obede po vlastnej práci. Škola vznikla zlúčením mnohých malých odborných škôl a s podporou ministerstva a európskych fondov bola zmodernizovaná, boli dostavané nové budovy a dielne. Škola je moderná, dizajnom podobná ako fínske stredné školy, má vlastný internát, školské lesy, autobus a mikrobusy a  krásnu aulu. Strojné vybavenie a učebné pomôcky majú moderné a čo najviac spoločné s bežnou praxou. Takýchto škôl je v Estónsku iba 5, ale postačujú pre celý štát a pracovný trh.  

      Moduly sú hlavne pre odborné predmety, ktoré sa spájajú podľa problematiky. V škole prebieha aj výuka všeobecných predmetov. Modulové vyučovanie je vo veľkých niekoľko týždňových  blokoch so zameraním na určitú odbornú problematiku, napr. obsluha CNC zahŕňa výuku programovania stroja, nácviku obsluhy CNC, výroby dielcov a výstupnej samostatnej práce, všetko plynule za sebou  a so získaním kreditov alebo osvedčenia. Zamestnávatelia vyžadujú doklad o odbornom vzdelaní a úzko spolupracujú so školou. Podobný systém funguje vo Fínsku a šikovní Estónci nemajú problém s dokladom o odbornom vzdelaní získať prácu v blízkom Fínsku. Jazyky obidvoch krajín sú veľmi podobné.  

      Naši učitelia Čekovská, Lengvarský, Orinin a Zekucia boli celý týždeň na tzv. jobshadowing.Sledovali sme vyučovanie, prax, debatovali s učiteľmi, porovnávali sme školské systémy, radosti a starosti pri učení a vyučovaní a často tíško závideli. Súčasťou stáže boli zaujímavé exkurzie do malej súkromnej firmy, kde sa vyrábajú a stavajú zrubové domy a vo veľkej firme, kde vyrábajú sendvičové drevené domy na európsky trh. Tradícia bývania v drevených domoch je silná a býva sa v opravených starých ale aj nových drevených domoch. Ďalšia zaujímavá exkurzia bola do firmy Oshino, ktorá vyrába elektronické súčiastky pre osobné autá a elektornické systémy pre kontrolné čítačky napr. čipových kariet. Firma sice nebola veľká, ale má svôj vývoj a výzkum a najmodernejšie pracoviská na výrobu a montáž komponentov.

      Pärnu je ´´ letné hlavné mesto Estónska ´´, pretože má krásne pieskové pláže, teplú morskú vodu a rozvinuté podmienky pre cestovný ruch. Celý rok  fungujú mnohé hotely a kúpeľné domy. Mesto je veľké asi ako Spišská Nová Ves, ale má význam krajského mesta. Má svoje historické centrum, kostoly, parky, promenády, penzióny, nákupné strediská, veľký aquapark a tiež sídliská a k tomu tie pláže a more.  Určite tam musí byť v lete krásne.

      V rámci pobytu sme navštívili aj hlavné mesto Tallin. Tallin je historické aj moderné mesto, kde žije cca 400 000 obyvateľov, má spojenie trajektom za pár hodín s Helsinkami, moderné letisko skoro v meste  a super autobusovú stanicu, z ktorej odchádzajú autobusy do celej Európy. V Talline nájdete všetky možné kostoly, hradby, staré hansovné domy ale aj moderné mrakodrapy, prístav s obrovskými tarjektami a sem tam nejaká pamiatka na nadvládu Sovietského zväzu. V Talline sme zažili naše prvé vianočné trhy toho roku a boli milé, predávali sa iba umelecko – remeselné a ručne vyrábané výrobky a čo to na zahryznutie a pitie.

      Estónsko nás prekvapilo vysokou životnou úrovňou, poriadkom, elektronizáciou služieb na každom kroku, čistotou a jazykovou zdatnosťou svojich obyvateľou a pravou zimou.   

      Pre vás napísala a nafotila H. Čekovská

      Fotografie si môžete prezrieť v galérii Erasmus+ Estónsko 2016.

     • Stena kreativity

       

      Druhé kolo duelu je úspešne za nami. Naši duelanti Dominik Kubis a Daro Zombek sa snažili vydať zo seba maximum, no úspešnejší bol Dominik, BLAHOŽELÁME a ĎAKUJEME . Atmosféra bola vynikajúca, postarali sa o ňu absolventky košickej katedry dizajnu Dominika Mačáková a Annamaria Digoňová ktoré nám predstavili svoju tvorbu. O hudobnú vsuvku sa postaral  Kevin Bebko zo IV.A triedy. Pripájame i zopár fotiek pre ilustráciu (v galérii). ĎAKUJEME všetkým zúčastnením, na ďalšie decembrové kolo ste všetci srdečne vítaní. 

      Mgr. art. Pavol Sova  

      Galéria: Duel II.

     • Dejepisná súťaž

       

      Dejepisná súťaž, prednáška v Matici slovenskej  a archeologické nálezisko

      Matica slovenská aj tento rok organizuje súťaž s tematikou regionálnej histórie, do ktorej sa zapojíme aj my. V rámci prípravy na veľké finále sa v Matici slovenskej uskutočnila prednáška archeológa PhDr. Mariána Sojáka, PhD. o pravekom osídlení Spiša, ktorej sa zúčastnili 8 súťažiaci z našej školy spolu s Mgr. Hurajovou.  Pán Soják nám priblížil aj postupy archeologického výskumu a prezradil mám, že najčerstvejší archeologická lokalita v našom meste sa nachádza pod Blaumontom (oproti škole). Preto sme sa vybrali obzrieť si terén a s úžasom sme zistili, že vo vzdialenosti pár stoviek metrov od našej školy sa v minulosti rozprestieralo slovanské osídlenie a pohrebisko z doby bronzovej.  Na vlastné oči sme videli niekoľko nálezov z minulých čias – keramické črepiny, koráliky, kolové jamky i hroby. Ďakujeme pracovníčke Archeologického ústavu v Spišskej Novej Vsi Zuzane Galovej za odborný výklad priamo na mieste. 

      Mgr. Petra Hurajová

      Fotografie si môžete pozrieť v galérii Dejepisná súťaž.

     • Shakespeare kvíz

       

      Literárno-historicko-jazykový kvíz venovaný 400. výročiu úmrtia Williama Shakespeara - významného anglického spisovateľa, dramatika a herca.

      Dňa 10. 11. 2016 sa v učebni slovenského jazyka uskutočnil literárno-historicko-jazykový kvíz venovaný životu a tvorbe najväčšieho anglického dramatika Williama Shakespeara. Kvízu sa zúčastnili dvaja zástupcovia za každú triedu. O jeho zdarný priebeh sa postarali Mgr. Petra Hurajová a PaedDr. Daniela Tkáčová. Žiaci sa z prezentácie dozvedeli mnoho zaujímavostí a zároveň si mohli preveriť svoje vedomosti z literatúry, histórie i anglického jazyka v rôznych typoch  otázok a úloh.  Súťaže sa zúčastnilo 14 tímov. Päť najlepších tímov bolo ocenených knihou, všetci súťažiaci sladkosťou. Na 3. mieste sa umiestnili dva tímy – II.C a III.A, na 2. mieste tím z IV.A (I. sk.) a na 1. mieste IV.A (2. sk) a IV.B. Kvíz rozšíril a upevnil vedomosti žiakov. Zároveň potvrdil, že tento velikán si aj v 21. storočí zaslúži našu pozornosť.

      Fotky si môžete pozrieť v galérii Shakespeare kvíz.

       

     • Vianočné pohladenie 2016

       

      Zima prišla, vietor duje

      vonku sniežik poletuje.

      Cez oblok sa tlačí mráz,

      Vianoce už sú tu zas.

       

      Deti v očiach iskru majú,

      svetielko nám zažínajú.

      Teplom svojho srdiečka,

      zohrejú aj Ježiška.

                                                 

      Sniežik ešte padá, padá,

      človek lásku stále hľadá.

      Ježiško k nám príde v čas,

      a s ním láska, pokoj v nás.

                                                                                                                  

      Príjemné predvianočné dopoludnie Vám všetkým prítomným, Vám vážený pán riaditeľ a pani zástupkyne, rovnako Vám vážení učitelia, majstri a ostatní zamestnanci školy, ale aj Vám milí spolužiaci. Všetkým tu prítomným želáme príjemné predvianočné posedenie pri jedličke.

       

      Týmito slovami bolo 22.12.2016 otvorené podujatie "Vianočné pohladenie" pre žiakov, študentov, pedagógov a zamestnacov našej školy. A o tom, že to bolo veľmi príjemné pohladenie, sa môžete presvedčiť vo fotogalérii: Vianočné pohladenie 2016

     • Doskobranie a malé dielničky


      Od pondelka 5.12.2016 prebiehalo sympózium Doskobranie. V našich školských dielňach sa na 3,5 dňa zatvorili a tvorili tí najšikovnejší – Nikola, Radka, Julka za výtvarníkov a Vilo, Martin a Lukáš za drevárov. Za ten čas spolu vyrobili, vyšpekulovali a vytvorili 3 zaujímavé veci a každá iná. Pomáhal a usmerňoval ich P. Sova a všetko kontrolovala a dokumentovala H. Čekovská. Všetci dokázali, že akcia je životaschopná a motivuje.

      Vo štvrtok 8.12.2016 sme organizovali Malé dielničky pre deti z MŠ Hviezdoslavova a Gorazdova. Pripravili sme si pre nich materiál na maľovanie, zdobenie a iné skrášľovanie. Deti boli super, tvorili s fantáziou a so zručnosťou  im pomáhali velkáči naši študenti zo IV.A PRV a III.B DTD. Deti maľovali tak rýchlo, že sme nestíhali vyrábať dieliky z preglejky. Chalani z II.E priamo na mieste vyrezávali a situáciu zachránili chlapci z dielni. Deti si pozreli aj našu školu aj niektoré triedy, kde sa práve vyučovalo.  Akcia bola náročná, nabudúce vieme čo nám ešte treba vylepšiť, ale radosť z šikovných malkáčov priniesla veľa pozitívnej energie tým, čo sa podieľali na akcii  a veríme, že aj  do školy.

      Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili. Tešíme sa na budúce a pozrite si fotky z akcie. 

      Fotila, písala H. Čekovská

     • Týždeň odborných zručností

      Vás pozýva na

      Doskové sympózium

      „od dosky k dielu“

      5.12. - 8.12. 2016

       

      Program sympózia

      Pondelok: 5.12.

      8:00      - zahájenie (stretnutie účastníkov, predstavenie projektov, konzultácie  

                                 k realizáciám, príprava materiálu),školské dielne

      9:00 – 14:00     - realizácia projektov, školské dielne

       

      Utorok: 6.12.

      7:30 – 14:00     - realizácia projektov, školské dielne

       

      Streda: 7.12.

      7:30 – 14:00     - realizácia projektov, školské dielne

       

      Štvrtok: 8.12.

      7:30 – 14:00     - dokončenie projektov, vernisáž (uč. 330)

      9:00 – 11:00     - malá dielnička - workshop tvorba malého úžitkového predmetu

                                 pre deti materských škôl (uč. 330), spolupracujú malkáči a velkáči “

  • Kontakty

   • Stredná odborná škola drevárska, Filinského 7, Spišská Nová Ves
   • sosd@sosdsnv.sk
   • 0534424246
   • Filinského 7, 052 01 Spišská Nová Ves
   • IČO: 42096642
   • DIČ: 2022436361
   • GPS: 48.9528009, 20.568173630867957
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje