• Novinky

    • Obnovme si našu jedáleň
     • Obnovme si našu jedáleň

     • Milí priatelia,

      naša „Drevárka“ sa zapojila do projektu Ľudia ľuďom – „Grant Nadácie  Renáty Zmajkovičovej – Obnov si jedáleň alebo kuchyňu“, vďaka ktorému máme veľkú šancu skrášliť a skultivovať priestory našej školskej jedálne. Mnohí z nás tam každý pracovný deň trávime čas obedňajšej prestávky aj niekoľko rokov. Aby nám lepšie chutilo, sedelo sa nám pohodlnejšie a aby sme mali počas konzumácie obeda zážitok nielen gastronomický, ale aj estetický, máte všetci možnosť zvýšiť šancu  tohto projektu tým, že prispejete akoukoľvek sumou, najmenej 1 eurom. Čím viac bude darcov, tým vyššia bude šanca na úspešnú realizáciu premeny. Vyhráva ten, kto bude mať najviac DARCOV (množstvo ľudí, ktorí nás podporia).

      Prispieť akoukoľvek sumou (najnižšia suma je 1 euro) môžete tu:  www.ludialudom.sk

      1. krok – ľudia a kultúra

      2. krok – registruj sa

      3. krok – logo grantu ludialudom –SOŠD, Spišská Nová Ves

      4. krok – vyber sumu

      5. krok – odošli

      6. krok – vyber spôsob platby

      Je možnosť prispieť verejne alebo anonymne.

      O prijatí platby dostaneš odpoveď na emailovú adresu.

       

      Zamestnanci, rodičia našich žiakov, žiaci a všetci naši známi a priatelia školy,  veríme, že našu školu aj takýmto spôsobom podporíte.

        Ďakujeme

       

      Obnovme si našu jedáleň - Obrázok 1

                                      súčasný stav

      Obnovme si našu jedáleň - Obrázok 2

                                      a keď sa nám to podarí.....

     • Stáž Erasmus + pre odbor fotografický dizajn a propagačné výtvarníctvo v Prahe, október 2015

     •  

      Cestovali sme neskoro v noci. Skoro nič sme vo vlaku nespali. Boli tam celkom stiesnené podmienky, ale bola to sranda. Dostali sme vodu, croissant a ráno aj čaj. Náš byt bol nádherný v celku prerobený, ktorý mal: 3 izby + jednu spoločenskú miestnosť, kuchyňu a chodbu. Boli tam rôzne výdobytky modernej doby. Domáce kino, novo-vybavená kuchyňa, WC.

       

      Stáž Erasmus + pre odbor fotografický dizajn a propagačné výtvarníctvo v Prahe, október 2015 - Obrázok 1             Stáž Erasmus + pre odbor fotografický dizajn a propagačné výtvarníctvo v Prahe, október 2015 - Obrázok 2

      Stáž Erasmus + pre odbor fotografický dizajn a propagačné výtvarníctvo v Prahe, október 2015 - Obrázok 3

             Práca

      Prišli sme do ateliéru a prezentovali sme naše doterajšie práce. Pán L. Cetera nám poradil, čo by sme mali vylepšiť. Zhodnotili sme, na čo by sme sa pri stáži mohli zamerať.

      Fotili sme v ateliéri, kde sme modelov fotili v oblečení od Rosťa. Skončili sme neskoro večer, fotenie trvalo približne 2 a pol hodiny.

      Prebrali sme všetky fotografie a objasnil nám, čo sa mu páči a čo nie, aké su jeho predstavy o fotografiách. Potom sme sa odobrali na Václavské námestie a tam sme fotili paláce, ktoré nám architekti zadali.

      V sobotu sme išli: ja (Veronika) a Sofia fotiť do domova dôchodcov akciu. Boli tam herci a režisér. Bolo to v dedinke Onšov.

      Niektoré z nás fotili s Bárou Prášilovou (fotografka) v budove Microsoftu. Neskôr sme šli fotiť modelov/ky do ateliéru.

      Stáž Erasmus + pre odbor fotografický dizajn a propagačné výtvarníctvo v Prahe, október 2015 - Obrázok 4

       

      Stáž Erasmus + pre odbor fotografický dizajn a propagačné výtvarníctvo v Prahe, október 2015 - Obrázok 5

       

      Stáž Erasmus + pre odbor fotografický dizajn a propagačné výtvarníctvo v Prahe, október 2015 - Obrázok 6

       

              Stáž Erasmus + pre odbor fotografický dizajn a propagačné výtvarníctvo v Prahe, október 2015 - Obrázok 7              Stáž Erasmus + pre odbor fotografický dizajn a propagačné výtvarníctvo v Prahe, október 2015 - Obrázok 8

       

      Stáž Erasmus + pre odbor fotografický dizajn a propagačné výtvarníctvo v Prahe, október 2015 - Obrázok 9

       

      Stáž Erasmus + pre odbor fotografický dizajn a propagačné výtvarníctvo v Prahe, október 2015 - Obrázok 10

       

      Stáž Erasmus + pre odbor fotografický dizajn a propagačné výtvarníctvo v Prahe, október 2015 - Obrázok 11Stáž Erasmus + pre odbor fotografický dizajn a propagačné výtvarníctvo v Prahe, október 2015 - Obrázok 12

       

      Voľný čas

      Šli sme si do centra mesta obzrieť pamiatky a celkovo sa prejsť. Bolo to niečo nádherné. Ľutujem, že som si nevzala so sebou foťák. Fotila som a natáčala na telefón. Išli sme sa s dievčatami prejsť na Karlov most.

       

      Stáž Erasmus + pre odbor fotografický dizajn a propagačné výtvarníctvo v Prahe, október 2015 - Obrázok 13

       

      Stáž Erasmus + pre odbor fotografický dizajn a propagačné výtvarníctvo v Prahe, október 2015 - Obrázok 14

       

      Stáž Erasmus + pre odbor fotografický dizajn a propagačné výtvarníctvo v Prahe, október 2015 - Obrázok 15

       

      Stáž Erasmus + pre odbor fotografický dizajn a propagačné výtvarníctvo v Prahe, október 2015 - Obrázok 16

       

      Stáž Erasmus + pre odbor fotografický dizajn a propagačné výtvarníctvo v Prahe, október 2015 - Obrázok 17

       

      Stáž Erasmus + pre odbor fotografický dizajn a propagačné výtvarníctvo v Prahe, október 2015 - Obrázok 18

       

      Stáž Erasmus + pre odbor fotografický dizajn a propagačné výtvarníctvo v Prahe, október 2015 - Obrázok 19

       

      Fotografie som nefotila len ja. Niektoré sú aj od Lukáša Ceteru, Simi Hozzovej a Ľudky Hudákovej.

      V Prahe bolo skvele. Ďakujeme za možnosť, že sme tam mohli ísť. Mladším študentom odporúčame, aby takéto možnosti využili. Prajem pekný zvyšok dňa.

      Od Veroniky IV.B

       

    • Kurz na ochranu života a zdravia 2015
     • Kurz na ochranu života a zdravia 2015

     • V dňoch 30.9. – 2.10.2015 sa žiaci III.A,C, D zúčastnili Kurzu na ochranu života a zdravia. V rámci kurzu absolvovali aj návštevu požiarnej zbrojnice. Erudovaní hasiči žiakom predviedli ukážky zo zdravotníckej prípravy, na ktorých sa žiaci aktívne podieľali. Zároveň  sa dozvedeli základné informácie a zaujímavosti z požiarnej ochrany.

      Pozrite si galériu Kurz na ochranu života a zdravia 2015.

     • Stáž Erasmus+ september 2015

     • Stáž Erasmus+ september 2015 - Obrázok 1

      Stáž študentov SOŠD v Bystřici pod Hostýnem, Česká republika v septembri 2015.

      Nový školský rok začalo šesť našich žiakov netradične na stáži v projekte Erasmus + OVP  Remeslo 2016. Žiaci odboru DTD a TNI boli od 6.9. do 19.9. v Bystřici pod Hostýnem v Strednej škole nábytkárskej a obchodnej, kde stáž prebiehala. Stáž bola zameraná na zdokonalenie v rezbe a účasti na 3. medzinárodnom rezbárskom sympóziu  s témou Krásy prírody.

      Žiaci v prvom týždni pracovali na výrobe misiek – ideálne pre začiatočníkov, pokročilí pracovali na vlastných námetoch reliéfu. Odborné rady a pomoc nám poskytoval Radek Pluháček – majster rezbárov. Všetci účastníci si pochvaľovali pracovnú atmosféru a množstvo nových rád, informácií a postupov.

      Stáž Erasmus+ september 2015 - Obrázok 2             Stáž Erasmus+ september 2015 - Obrázok 3

      Druhý týždeň sme sa presunuli pred Domov mládeže, kde sme na čerstvom vzduchu rezbovali naše reliéfy a plastiky podľa vlastného návrhu. Prebiehalo sympózium rezbárov, kde sme spolu so študentmi domácej školy, skupinou nemeckých študentov z Paderndorfu a hlavne v spoločnosti profesionálnych rezbárov – dospelákov tvorili naše diela. Pretože sme boli vonku, často sa na nás prišli pozrieť Bystřičania, deti, rodiny, okoloidúci. Počas práce sme sledovali aj ostatných účastníkov  - rezbárov, ktorí boli pre nás inšpiráciou a zdrojom potrebných rád a pomoci.

       

      Stáž Erasmus+ september 2015 - Obrázok 4 Stáž Erasmus+ september 2015 - Obrázok 5 Stáž Erasmus+ september 2015 - Obrázok 6

       

      Na sympózium sa k nám pridal aj náš pán učiteľ Pavol Sova, ktorý svoju úlohu poňal netradične  a všetkých účastníkov a návštevníkov prekvapil výsledkom svojej práce a jeho  poňatie Krásy prírody malo veľký úspech. 

                              Stáž Erasmus+ september 2015 - Obrázok 7

       

      Vo voľnom čase sme navštívili Hostýn, Kroměříž, ZOO Lešnou a Zlín  a Holešovský zámok, festival dreva v Ostrave. Videli sme výrobu ohýbaných stoličiek vo firme TON a.s. a výrobu fóliovaných plošných dielcov na špičkové technike vo firme Trachea s.r.o. v Holešove.

      Tento rok sa nám podarilo spojiť stáž aj so študentmi domácej školy a nemeckými študentmi a každodenný kontakt s nimi nás prinútil spíkovať. Mnohí prekvapili sami seba, ako sa dokážu dohovoriť a to na všetky možné témy. Spoločné voľné chvíle boli spoločensky – športové a fajn. 

      Stáž sme ukončili vernisážou pred vedením školy, predstaviteľmi mesta a mnohými návštevníkmi a priateľmi. Každý účastník sympózia predstavil svoje dielo, vysvetlil svoju prácu a obdŕžal certifikát. Naši žiaci na viac boli hodnotení aj Europassom  - Mobility a systémom hodnotenia ECVET.

       Prajem všetkým účastníkom, aby im nadšenie, chuť do práce  a zážitky vydržali čo najdlhšie.

      Hana Čekovská, koordinátorka projektov Erasmus +

      Viac na fotkách v galérii: Stáž erazmus+ september 2015

      Pozrite tiež: http://mubph.cz/clanek.php?id=3633&pageID=15111bc512f705b9f11af821b2c074a3

       

         

       

     • Diétne stravovanie

     •  

      Diétne stravovanie detí a žiakov v školskom stravovaní sa zabezpečuje v zmysle §140 ods.5 zákona č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov „V školskej jedálni sa môžu pripravovať diétne jedlá pre deti a žiakov, u ktorých podľa posúdenia ošetrujúceho lekára zdravotný stav vyžaduje osobitné stravovanie“.

       

      Ministerstvo školstva SR na prípravu diétnych jedál pre deti a žiakov v školskom stravovaní vydalo finančné pásma na nákup potravín podľa vekových skupín stravníkov a materiálno- spotrebné normy a receptúry pre prípravu troch druhov diét:

      1. Šetriaca ( pri rôznych chorobách tráviaceho traktu)
      2. Diabetická ( zvýšená hladina cukru v krvi – cukrovka)
      3. Bezgluténová - bezlepková ( (porucha vstrebávania lepku v pokrmoch)  

        

       V prípade záujmu sa rodičia môžu informovať u vedúcej zariadenia školského stravovania.

     • Ponuka duálneho vzdelávania

     •  

      Spoločnosť SANAS, a.s. Sabinov a Stredná odborná škola drevárska v Spišskej Novej Vsi oznamujú záujemcom, že od školského roka 2015/2016 majú možnosť absolvovať odborné vzdelávanie a prípravu v systéme duálneho vzdelávania.

      Viac sa dočítate v súbore: oznamenie_sanas_2015.pdf

     • Oznámenie o uzatvorení zmluvy o duálnom vzdelávaní

     •  

      Naša škola v školskom roku 2015/2016 zavádza duálne vzdelávanie v 3 odboroch. Ďalšie informácie nájdete na tomto odkaze:  Oznamenie.pdf

     • Súhrn aktivít do mája 2015

     •  

      ...ďalší školský rok sa blíži ku koncu...

      V týchto dňoch  naši maturanti dokazujú svoje vedomosti a zručnosti na ústnych maturitných skúškach, veria v šťastie žrebu a dobrú pamäť. Predvádzajú, aspoň dúfame, svoj najlepší výkon. Pred tým  museli dokázať svoje jazykové vedomosti na externej skúške a čas strávili aj na praktických skúškach z odborných predmetov. Výsledky ich prác uvidíte na výstave v priestoroch školy. Pridávame pár fotiek z rozlúčky s našimi štvrtákmi.

      Pred veľkonočnými prázdninami sa naši učitelia H. Čekovská a V. Záborský zúčastnili na seminári Drevostavby 2015 vo Volyni  na Šumave v Českej republike. Seminár bol plný zaujímavostí z oblasti  moderných drevostavieb vo svete, prezentovali sa architekti, stavebné firmy, vysoké školy a bolo to aj miesto stretnutí s kolegami, našimi žiakmi aj priateľmi od fachu. Účasť na seminári bola súčasťou projektu Erasmus +  OVP -  Remeslo v susednej krajine 2015.

      Uskutočnil sa aj odložený odber krvi. Naši  študenti, necelá tridsiatka, darovali priamo v priestoroch školy svoju krv. Akcia sa bude opakovať na budúci školský rok.  

      Všimli ste si, ako sa zamenilo okolie školy? Okolie školy prešlo rozsiahlou údržbou. Park okolo školy mal už viac ako 25 rokov a niektoré stromy a kry už boli prerastené a park potreboval presvetliť.

      Koniec školského roku je aj v znamení športových súťaží, naši úspešní športovci  boli na krajskom turnaji vo futbale stredných škôl, kde skončili na 3. mieste, aj keď žiadny zápas neprehrali. Ďalší turnaj bol v bedmintone, veľmi úspešní boli aj atléti.

      Na začiatku mája sme do školy pozvali firmy, ktoré nám – žiakom a  učiteľom prezentovali svoje materiály a technológie. Prezentácia prebiehala v školských dielňach a zúčastnili sa ich žiaci vybraných  tried. Prezentovali sa firmy Adler, Agglu, Blum, Mafell. Akcia bola aj pre stolárov z okolia. Plánujeme túto akciu zopakovať aj v budúcom roku, pretože “ak nejde Mohamed k hore, musí hora k Mohamedovi.“

      Na záver tejto akcie sme vyhlasovali víťazov súťaže Zenit 2015. Víťazom a najzručnejším žiakom školy sa stal pre tento školský rok Viliam Púček z I.D.

      V máji sa 2 naši študenti zúčastnili ďalšieho pracovného stretnutia v projekte Motivation, Erasmus + KA2,  teraz na Technickej univerzite vo Zvolene. Skúmali fyzikálne a mechanické vlastnosti ihličnatého dreva pripraveného na Univerzite v Lahti. Spolupracovali so študentmi z Fínska, Maďarska a Slovenska. Program bol doplnený o odborné exkurzie v okolí Zvolena a na univerzite.

      Čaká nás už len jeden mesiac školského roku, prajeme vám ešte veľa síl, šťastia, pekné vysvedčenie a potom zaujímavé a zaslúžené prázdniny.

       

      Pozrite si fotografie v galérii Súhrn aktivít do mája 2015

     • Akcie a aktivity školy od novebra 2014 do januára 2015

     •  

      Čo sa stalo...?

      Čo sa stalo  a udialo v škole v novembri, decembri a januári? Chodili sme do školy, učili sa, tvorili a tešili sa na Vianoce a hlavne  dlhé vianočné prázdniny.

      V novembri sa škola prezentovala v Bratislave na celoštátnej prehliadke stredných odborných škôl. Za našu školu predvádzali svoje remeselné zručnosti Boris a Tomáš z III.B DTD. November bol tiež  mesiac volieb do mestských zastupiteľstiev a voľby starostov v našich obciach. Pri tejto príležitosti blahoželáme nášmu pánu riaditeľovi k zvoleniu za poslanca mestského zastupiteľstva v Sp. Novej Vsi a tiež aj rodičom našich žiakov, ktorí sa stali poslancami či starostami vo svojich obciach.

      December sme  ukončili akciou Vianočné pohladenie, na ktorom sa predviedli žiaci prvých a  štvrtých ročníkov s pripraveným programom pre potešenie a zábavu ostatných spolužiakov. Učitelia sa tiež rozlúčili so starým kalendárnym rokom pri kapustnici.

      Škola získala bohaté počítačové vybavenie a interaktívne tabule a ďalšie technické zariadenia cez projekt  Európskej únie  Drevárka – kvalitné a moderné odborné vzdelávanie. Takže aj naša škola mala bohaté Vianoce.

      Potom prišli vytúžené vianočné prázdniny – dostatočne dlhé -  ale bez snehu. 

      V januári v rýchlom tempe  a strese z množstva  skúšania sme sa vrátili do našej školy. Výtvarné odbory obhajovali svoje klauzúrne práce za prvý polrok, ostatní mali poslednú šancu vybojovať dobré známky. Aj učitelia ukončili školenie na obsluhu nášho CNC , ktoré viedol pán učiteľ A. Dulík.

      Až koncom januára sa uskutočnilo niekoľko akcií pre študentov. Športovci boli pozrieť súťaže Zimnej svetovej univerziády na Štrbskom plese. Výtvarníci  si pozreli končiacu výstavu Akad. soch. Š. Hudzíka v Tatranskej galérii v Poprade.

      Uskutočnilo sa  prvé pracovné stretnutie programu Erasmus +.

       Škola spolupracuje v projekte Motivational workshops for vocational students s Lahti University  of Applied Sciences, SALPALUS Lahti, TU Zvolen, Univerzitou v Šoproni a kolegami zo SOŠD vo Zvolene. Stretnutie bolo v Lahti( Fínsko), program bol pracovný – v laboratóriach, kde sme testovali možnosti 3D lisovania na ihličnatom rezive. Program bol doplnený exkurziami v závode na výrobu reziva KOSKISEN, laboratóriách firmy na výrobu preglejok PMA a tiež nechýbala fínska sauna, Sibelius hall, skokanské mostíky a posledný deň pobytu rýchla prehliadka Helsínk. Celý pobyt trval 1 týždeň, zúčastnili sa 3 študenti a 1 učiteľ. Pokračovanie projektu je plánované na máj 2015 vo Zvolene.

       

      Pozrite si fotografie v galérii Akcie a aktivity školy od novebra 2014 do januára 2015.