• Novinky

     • HLASUJ ZA SVOJU ŠKOLU A VYHRAJ

     • V hre sú 3x plne vybavené počítačové učebne s interaktívnou tabuľou v hodnote 21 000 € pre tvoju školu a viac ako 120 vecných cien pre teba, hlasovanie prebieha do 31.12.2018.

      Hlasovať za svoju školu môžes na odkaze:

     • Prvá stáž Erasmus + našich študentov v školskom roku 2018/2019 v SŠNO Bystřice pod Hostýnem, Česká republika

     • Ani sa školský rok poriadne nezačal a už sa naši študenti balili na dvojtýždňovú stáž Erasmus+. Štyri dievčatá a dvaja chalani z odboru TNI a PRV z III. A triedy si išli vyskúšať vyrezávanie reliéfu,  misky a hlavne druhý týždeň sa zúčastnili 6. ročníka  Medzinárodného  rezbárskeho sympózia s témou Ateliér 65+.

      Naši študenti nemali ľahký začiatok, pretože všetky postupy pri výrobe misky, jednoduchého reliéfu, používanie dlát, zákernosti materiálu museli zvládnuť v rýchlom tempe.  Pracovali však pod vedením  skúseného majstra Radka Pluháčka, ktorý im prezradil všetky zásady, spôsoby a fintičky ako na to, aby sa práca vydarila. Zaujímavá práca bola aj pri morení, voskovaní a tieňovaní rezby a misiek. Potom sa práce ukázali v plnej kráse.  Na to, aby zbytočne nestrácali čas a usilovne pracovali  dozerala p. učiteľka H. Čekovská.  Súčasťou aktivít prvého týždňa bola aj odborná exkurzia vo firme TON a.s., kde sme na vlastné oči videli, ako sa vyrábajú stoličky a sedací nábytok technológiou  ohýbania. Všade teplo, mocní chlapi a šikovné ženy a vôňa dreva.  Ešte v prvý týždeň si študenti vyberali námety na reliéf na sympózium a začali sa prvé práce.

      Bystřice pod Hostýnem je malé valašské mestečko. Na Hostýně , čo je kopec v Hostýnskych vrchoch, stojí bazilika a množstvo krížových ciest, pretože Hostýn je pútnické miesto. Zaujímavosťou je, že krížovú cestu navrhol  S. Jurkovič a uplatnil v nej prvky ľudovej architektúry Valašska a keramické dlaždice s náboženskými výjavmi. V prvom týždni nám ešte ostalo trošku voľného času na spoznávanie lokality a blízkeho okolia. V Kroměříži sa všetkým páčila Květná zahrada , kde sú úžasné parky so živými plotmi a farebné kvety vo francúzskej úprave, skleníky, fontány, jazierka. V meste sme navštívili arcibiskupský palác  – zámok a záhrady s pávmi, voľne pobehujúcimi králikmi a podobne. V sobotu sme s účastníkmi boli v ZOO v Lešné u Zlína. Ide o druhú najlepšiu ZOO v Českej republike,  má veľmi zaujímavo a poučne koncipované trasy prehliadky, kde tematicky podľa kontinentov sa spája flóra, architektúra a zvieratá.  Slony, žirafy, surikaty, tulene, tučniaky, manty, opice... 

      Střední škola nábytkářská a obchodní oslavuje v tomto školskom roku 65. výročie od založenia. Preto téma Ateliér 65+ na sympóziu. Sympózium sa konalo pred školským internátom, zúčastnili sa ho študenti školy, naši študenti, dospelí rezbári, často absolventi SŠNO a pozvaní rezbári. Učitelia a majstri SŠNO  predvádzali, ako sa  vyrábal nábytok v minulosti a aké výrobky vznikali v ateliéri školy. Študenti si vyrezávali svoje reliéfy a vymieňali si svoje skúsenosti, radili si a pomáhali s prácou tak, aby všetci stihli práce dokončiť do piatku. Okrem náročnej práce sa museli popasovať  aj s náročnými podmienkami leta, kedy  teploty boli okolo 30°C  a slniečko pražilo. Druhý týždeň našim študentom pomáhal aj náš učiteľ Michal Daňko, ktorý sa tiež zapojil do tvorby reliéfu. Počas sympózia sme mali aj  trošku času na sledovanie  profíkov, kamarátov pri práci a večer aj na priateľské stretnutia a spoločné aktivity – grilovanie, spoločenské hry a podobne. Sympózium vyvrcholilo vernisážou, kde účastníci prezentovali svoje práce a užili  si svoje minúty slávy.

      Výsledky našich študentov, ich rezby reliéfov boli na veľmi slušnej úrovni a orol od Jakuba Lojka zniesol porovnanie s majstrami, ktorí sa rezbe venujú roky. Všetci naši študenti asi prekvapili sami seba, že sa im podarilo za tak krátky čas trošku preniknúť do základov rezbárstva a verím, že niektorí použijú túto zručnosť vo svojich klauzúrnych prácach alebo sa im stane záľubou.     

      Hana Čekovská, koordinátorka Erasmus +

     • Platnosť preukazu ISIC 09/2019

     • Vážení rodičia.

      Pre kompletné využitie Preukazu ISIC/EURO26 je potrebné, aby Vaše dieťa malo preukaz platný na aktuálny školský rok.

      Platnosť preukazu sa označuje nalepením aktualizačnej známky ISIC 09/2019.

      Skontrolujte, prosím, platnosť na preukaze Vášho dieťaťa. Ak je 09/2019, je to v poriadku.

      Ak je na preukaze staršia platnosť, objednajte aktualizačnú známku na škole alebo cez www.objednaj-preukaz.sk.

      Viac informácii nájdete na www.studentskypreukaz.sk alebo na odkze:

      Platnosť preukazu ISIC 09/2019


     • SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE

     • Slávnostné otvorenie školského roka 2018/2019 bude 3. septembra 2018 o 9.00 hod. v átriu školy.

      2. - 4. ROČNÍKY NASTÚPIA SO SVOJIMI TRIEDNYMI UČITEĽMI, ŽIACI PRVÝCH ROČNÍKOV OSTANÚ PO SLÁVNOSTI V ÁTRIU.

     • Stáže Erasmus + v budúcom školskom roku 2018/2019

     • Už teraz sa môžeš hlásiť na stáž v školskom roku 2018/2019. Stáže sú vo firmách a slúžia na rozšírenie tvojich odborných zručností a prinášajú nevšedné zážitky. Stáže sú financované z grantu Európskej únie.

      Ak si šikovný, vieš angličtinu na konverzačnej úrovni a máš záujem, prihlás sa.

      Zoznam stáží nájdeš v nasledovnom odkaze:

      Zoznam stáží

     • Naši študenti na stáži Erasmus + v Pärnumaa Kutsehariduskeskus v Estónsku

     • Posledná stáž Erasmus + v tomto školskom roku bola určená pre 7 študentov drevárskych odborov. Stáž nám pomohla zorganizovať odborná škola v Pärnu. Stáž sa konala na prelome apríla a mája 2018. Študenti pracovali v stolárskych a nábytkárskych firmách v meste a okolí pri výrobe nábytku do švédskych hotelov, pri rekonštrukcii dverí a iných zákazkách a na rekonštrukcii staršej drevostavby. Pracovali v modernej prevádzke, na strojoch, s ručným elektrickým náradím, a vykonávali aj iné stavebné práce.

      Cestovali sme letecky  do Tallinu a veľa sme cestovali modernými autobusmi po Estónsku. Ubytovanie bolo fajn, chalani mali čas aj športovať a spoznávať Pärnu. Niektorí sa naučili variť a postarať sa o seba.

      Počas víkendov a voľných dní sme boli v druhom najväčšom meste Estónska v Tartu, kde sme navštívili Estónske národné múzeum a staré mesto a užili si pekný deň.

      Zaujímavou skúsenosťou bola návšteva Celonárodného kola súťaže zručnosti stredných odborných škôl, ktorá sa konala v Talline. Víťazi postupovali do celosvetového finále. Súťažné práce boli náročné vo všetkých odboroch. Súčasťou akcie boli aj prezentácie odborných škôl z celého Estónska, na ktorých sa zúčastnilo množstvo študentov – návštevníkov. Nevynechali sme ani prehliadku historického centra Tallinu, prístavu a iných zaujímavých miest.

      Stáž trvala dva týždne. Niektorí účastníci boli prvý raz pri mori, iní prvýkrát leteli lietadlom a všetci sa museli viac samostatne starať o seba. Zistili, že s angličtinou sa dohovoria skoro všade v Európe, že Estónci sú iní – trošku rezervovaní, ale veľmi svedomití, presní  a precízni.  

      Estónsko nie je krajina, kam sa od nás bežne cestuje, ale určite môže slúžiť ako vzor moderného rýchlo sa rozvíjajúceho európskeho štátu.

      Hana Čekovská, koordinátorka Erasmus + a  sprevádzajúca učiteľka v Pärnu

     • Oznam pre účastníkov stáží Erasmus +

     • Prosím všetkých účastníkov stáží Erasmus + v šk. roku 2017/2018, prípadne aj za predchádzajúce šk. roky, aby ste vyplnili dotazník, ktorý vám môže prísť na váš osobný mail z adresy  prieskum earsmus plus

      Dotazník Erasmus1,KA1 - Vzdelávacia mobilita jednotlivcov - sektor OVP 

      Dotazník je on-line, vyplnenie zaberie cca 15 min aj s komentármi.

      V prípade dotazov sa môžete obrátiť na koordinátorku projektu Erasmus +  Hanu Čekovskú.

      Ďakujeme za spoluprácu.

     • Zahraniční študenti z Vilniusu na stáži Erasmus+ u nás v škole

     • Tak ako naši študenti  a učitelia tohto  školského roku cestovali na stáže Erasmus + do zahraničia podobne pricestovali na stáž  študenti a učitelia  z VšĮ Vilniaus statybininkų rengimo centras/Vilnius Builders Training CentreLitvy k nám do Spišskej Novej Vsi.

      Pre našich priateľov sme pripravili dva týždne zaujímavých činností. Prvý týždeň spoznávali spolu v sprievode našich študentov a učiteľov náš krásny región. Spoznávali naše jaskyne v Slovenskom krase, obdivovali slnečné pre nich neuveriteľné Vysoké Tatry a pamiatky z nášho okolia kaštieľ v Betliari aj Markušovciach,  Spišský hrad aj Levoču a boli na odbornej exkurzii vo firme Tomifa v Iliašovciach a poriadne spoznali aj naše mesto.

      Druhý týždeň sa zapojili do vyučovania, kde sa im venovali naši učitelia N. Podolinská, T. Cetera, M. Daňko a D. Roth. Vyskúšali si veci, ktoré nie sú pre nich bežné a známe zo školy, ale o to viac boli zaujímavé a snáď aj užitočné. Učili sa fotiť a spracovať fotky, tie najlepšie si odniesli domov vytlačené. Vyrábali si upomienkové predmety, modelovali, ale najviac sa vytrápili s kresbou a maľbou, snáď o to viac spoznali svoje možnosti a možno objavili zabudnutý talent a radosť z výtvarnej tvorivej práce.   

      Stáž Erasmus + je aj o tom, že odovzdáte svoje zručnosti, náš spôsob práce a vyučovania študentom zo zahraničia  a vzájomným porovnávaním sa posúvajú k lepšiemu všetci.

      Ing. Hana Čekovská, koordinátorka Erasmus +

     • Ponuka práce pre študentov počas letnej sezóny 2018

     • Spoločnosť C.S. Cargo Slovakia, a.s. hľadá šikovných mladých ľudí do svojho tímu na sezónne práce v prevádzke v Spišskej Novej Vsi.

      Pracovné pozície:
      - skladník/repacker
      - pomocný zamestnanec/závozník

      Pre ďalšie informácie kliknite na nasledovný odkaz:

      Oznam - ponuka práce, sezóna 2018


     • DŘEVOSTAVBY 2018, VOŠ VOLYNĚ

     • V dňoch 28. a 29. marca 2018 sa vo Volyně konal v poradí už 22. ročník odborného seminára: „DŘEVOSTAVBY – stavební systém budoucnosti, dřevo, surovina moderního člověka, ekologie, úspory energií, suchá výstavba.“ Odborného seminára sa za SOŠ drevársku v SNV zúčastnili títo odborní učitelia: Ing. Branislav Kašprak a PaedDr. Ing. Stanislav Šveda, majstri odborného výcviku Viliam Púček a Peter Mecko. Seminár informoval odbornú verejnosť o trendoch použitia dreva v stavebníctve prostredníctvom nových konštrukčných systémov. Medzi takéto systémy montovanej drevostavby zaraďujeme systém výstavby drevostavieb pomocou CLT (Cross Laminated Timber) panelov, teda krížom lepené drevo s možnosťou použitia aj pre viacposchodové drevostavby. Zaujal nás aj systém nosníka využívajúci drevný odpad. Podstatou tohto nosníka je využiť drevný odpad namiesto spaľovania tak, že jednotlivé triesky či štiepky dreva sa vzájomne premiešajú s lepidlom a tento drevný odpad sa uloží do lepeného dreveného nosníka najčastejšie obdĺžnikového tvaru. Tento má vo vnútri prázdny priestor, ktorý sa vyplní drevným odpadom na ktorý sa nanieslo tekuté lepidlo. Dôraz pri posudzovaní energetickej náročnosti drevostavieb sa kládol na ekológiu, znižovanie skleníkových plynov formou znižovania náročnosti CO2 výstavbu pasívnych drevostavieb zo slamených prefabrikátov.

      Novinkou bolo aj tzv. transparentné drevo. Vedci zo štokholmského KTH Royal Institute of Technology pozmenili vlastnosti dreva a vytvorili transparentný materiál. Z dreva odstránili lignín, ktorý je súčasťou bunkovej štruktúry. Ten vytvára jeho hnedé zafarbenie a zabraňuje prepúšťaniu svetla. Počas celého seminára zaznelo, že drevo je materiál, ktorý je odskúšaný stáročiami a jeho potenciál nie je ešte ani zďaleka vyčerpaný.

      Tento odborný seminár bol zrealizovaný prostredníctvom  mobilitných projektov ERASMUS+. Týmto sa chceme poďakovať vedeniu SOŠ drevárskej v Sp. Novej Vsi za možnosť celoživotného vzdelávania aj takouto formou.

       

      Spracoval: PaedDr. Ing. Stanislav Šveda

     • Kritéria pre prijímacie konanie na školský rok 2018/2019 do učebných odborov:

     • 3355 H stolár

      3370 H čalúnnik

      Ďalšie informácie nájdete na nasledovnom odkaze:

      Podmienky pre prijatie

     • Kritéria pre prijímacie konanie na školský rok 2018/2019 do študijných odborov:

     • 2682 K mechanik počítačových sietí,
      3336 M 02 drevárstvo a nábytkárstvo - nábytkárstvo,

      3349 K technik drevostavieb,
      3345 K 02 technik drevárskych CNC zariadení - nábytkárska výroba.

      Ďalšie informácie nájdete na nasledovnom odkaze:

      Podmienky pre prijatie

     • Dohoda o zabezpečení súvislej odbornej praxe

     • Počas maturitných skúšok (v termíne od 21.5.2018 do 01.6.2018) študenti 1. - 3. ročníkov absolvujú súvislé odborné praxe, ktoré sa realizujú, formou individuálnou, skupinovou alebo formou exkurzií u zamestnávateľov.

      Študenti, ktorí budú realizovať prax individuálne u vybraných zamestnávateľov, si môžu stiahnuť “Dohodu” na nasledovnom odkaze: 

      Dohoda o zabezpečení súvislej odbornej praxe

     • Platnosť Preukazu ISIC/EURO26 v doprave (oznam pre maturantov a končiacich študentov)

     • Platnosť Preukazu ISIC/EURO26 v doprave je elektronicky nastavená do 30.6. 2018.
      Do 30. 6. 2018 môžete využívať žiacke cestovné vo vlaku, v autobusoch a MHD, ktoré
      kontrolujú dátum platnosti čipu priložením karty k čítačke, (napr. vlaky zdarma).

      Vybrané autobusové spoločnosti ako SAD Bratislava, SAD Prešov a iné

      akceptujú aj vizuálnu platnosť Preukazu ISIC/EURO26 potvrdenú známkou 09/2018 pri
      platbe v hotovosti až do konca septembra (neprikladáte šoférovi kartu na čítačku, len ukážete známku).

      Zľavy v zahraničí a na Slovensku (Regiojet, Leoexpres, Orange, McDonald, Martinus, Alza, Hej.sk, kiná, obchody, kúpaliská, letné festivaly a veľa iných ....)

      platia do konca septembra 2018 - LEN AK MÁTE PLATNÝ PREUKAZ S ZNÁMKOU 09/2018!

      Vybavte si preto ešte teraz známku ISIC 09/2018 na www.objednaj-preukaz.sk, príde Vám poštou domov.

      Po maturitách to už nebude možné.

     • Stáž Erasmus + pre odbor Fotografický dizajn, II. turnus

     • Zúčastnili sme sa stáže Erasmus +  v Prahe. Dňa 21.02.2017 sme vyrazili Regio Jetom z nášho útulného mestečka. Na prekvapenie sme cestovali v Bussines triede, kde bolo naozaj dobre aj osobne pre mňa, čo hromadnými dopravnými prostriedkami necestujem.

      Prejdime však na najpodstatnejšiu časť stáže, pre ktorú sme sa vôbec na tejto stáži zúčastnili. Keďže študujeme fotografický dizajn, tak sme sa prišli zdokonaliť vo svojom odbore a zlepšiť svoje zručnosti a vedomosti. Po tom čo sme v prvý deň ukázali svoje portfólia a skonštatovali aspoň približne, čomu by sme sa asi chceli venovať a čo sa nám fotí najlepšie, sme si rozobrali plány a prácu na nasledujúce dva týždne. Chodili sme na rôzne zákazky. Každým dňom sme sa priučili niečo nové. Pracovali sme s rôznymi svetlami, fotografickým príslušenstvom na profesionálnej úrovni. Používali sme rôzne techniky a hlavne bolo, že každý z nás mohol dať do fotenia kúsok seba a robiť to svojím pocitom pod vedením profesionálov. Každý deň sme sa venovali niečomu inému. Pracovali sme od rána do obeda a poobede sme fotili pre vlastnú potrebu alebo sme sa nahlásili na nejaké samostatné fotenie, ktoré bolo časovo neskôr. Ak by som mala ďalšiu možnosť zúčastniť sa podobnej stáže, tak neváham ani chvíľku. Táto stáž ma naučila veľa nových vecí v oblasti fotografii, nastavovaní svetiel a techniky, úprava samotnej fotografie v rôznych programoch, nové techniky, vylepšovanie kvality a mnoho ďalších potrebných vecí pre rozvoj v tejto oblasti. Práve počas týchto dvoch týždňov som si ujasnila veľa vecí a to napríklad aj o svojej budúcnosti. Utvrdila som si to, že chcem určite pokračovať v tomto odbore aj na vysokej škole. Naším tútorom bol Mgr. Lukáš Cetera  a pracovali sme s firmami a fotografmi  napr.  Lucia Čermáková, Danielou Ferenčíkovou v  ateliéri WNOOZOW a aj  s inými.

       Bývali sme v prenajatom 4-izbovom byte v blízkosti centra. Byt bol v primeraných podmienkach a to čo sme potrebovali nám poskytoval. Prekvapením bol však kotol, ktorý zvykol blbnúť . Vo voľnom čase sme spoznávali Prahu, jej krásy, architektúru, pamiatky a veľa galérií ale spoznávali sme sa aj navzájom. Spolunažívanie bolo bez "ponorky" a v pohode.

       Náklady  na stáž všetkých účastníkov boli hradené z grantu Erasmus +.

      Vanesa Múdra  III.B FOD

     • Prieskum k poisteniu s Preukazmi ITIC a ISIC

     • Preukazy ISIC a ITIC sa dajú použiť aj na kúpu výhodného cestovného poistenia za lepšiu cenu.

      Veľa učiteľov si práve kvôli tomu preukaz ITIC vybavuje, keďže ide o porovnateľne najvýhodnejšie cestovné poistenie na trhu.

      Radi by sme to ešte zlepšili a preto Vám posielam krátky dotazník, ktorým chceme zistiť čo učitelia a žiaci potrebujú, prípadne čo je pre nich dôležité.

      Je to len pár otázok, za minútku to má každý hotové.

       

      Dotazník nájdete tu:  https://lnk.sk/aPSY

     • Regionálne kolo súťaže zručnosti 33 Spracúvanie dreva - Stolár 2018

     • Súťaže sa môžu zúčastniť žiaci 1. a 2. ročníka učebného odboru stolár a žiaci 1. - 3. ročníka študijného odboru operátor drevárskej a nábytkárskej výroby a technik drevostavieb.

      Viac informácií nájdete na nasledovnom odkaze: Stolár 2018

      Prihláška: Prihláška - Stolár 2018